Stiri

Polo

Posted by 123dor45 on March 28, 2013 at 3:20 AM

Echipa de polo a Romaniei,pregătită de Vad Hagiu, a învins Rusia, scor 12-8, în cadrul penultimeirunde a preliminariilor Ligii Mondiale.

România a început în forţă partida dispuattă la Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea, conducând după primul sfert cu 4-0. Ruşii au revenit însă treptat, reducând două goluri din diferenţă până la pauză, iar în sfertul trei au reuşit chiar să egaleze (7-7 şi 8-8). Tricolorii au încheiat însă în avantaj cu 9-8  iar în ultimele 8 minute s-a dezlănţuit,înscriind de trei ori fără să primească gol.

România – Rusia 12-8 (4–0, 2-4, 3-4,3-0)

România: Stoenescu – Popescu, Negrean 3, Diaconu 3, Iosep 1, Buşilă2, A. Matei. Au mai jucat: Ghiban, Teohari, Chioveanu 1, Goanţă, R. Georgescu2. Pe bancă: Drăguşin. Selecționer:Vlad Hagiu.

Rusia: Ivanov – Lazarev1, Odintsov, Ryzov 2, Zinnatulin 2, Ashaev 2, Timakov. Au mai jucat: Latipov,Lisunov, Shepelev, Andrukov 1. Pe bancă: Nagaev.

Următorul joc al României este programatsâmbătă la Bucureşti în compania campioanei mondiale, Italia. În tur, azuriis-au impus cu 11-5. (spbh.ro)

Categories: STIRI, SPORT